TE40-1080P60-00 TE30 Video Conference Endpoint
LonRise Equipment Co. Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Huawei
Model Number : TE40-1080P60-00
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 units
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Paypal, Western Union,
Supply Ability : 50 units / months
Delivery Time : 2-3 days
Packaging Details : In original carton package
Positioning : Commercial
Scenarios : Middle- and small-sized conference rooms
Dual Stream : Dual 1080p60 (optional); Dual 1080p30 (optional); Dual 720p30
Series : TE40
Condition : New with 1Year Replacement Warranty
Shipment : DHL,UPS,TNT,
Contact Now
Huawei TE40-1080P60-00 TE30 HD Video Conferencing Endpoint 1080P60,
Huawei TE40-1080P60-00 TE30 HD Video Conferencing Endpoint 1080P60, Remote Control, Cable Assembly
TE40-1080P60-00 Overview
TE40-1080P60-00 Specification
Huawei TE40 series specification
Positioning Commercial
People Video Resolution
1080p60 from 1 Mbit/s (optional)
1080p30 from 512 kbit/s (optional)
1080i60 from 512 kbit/s (optional)
720p50/60 from 512 kbit/s (optional)
720p25/30 from 384 kbit/s
Video Inputs 1 x HD-VI/DVI, 1 x HDMI/DVI, and 1 x VGA/YPbPr
Video Outputs 2 x HDMI/DVI, 1 x VGA/YPbPr
Audio Inputs 1 x XLR, 2 x RCA, 1 x HDMI, and 1 x HD-AI (Mic Array/Audio external)
Audio Outputs 4 x RCA, 2 x HDMI
Other Interfaces
IP: 10/100/1,000 Base-T, 2 x RJ45; PSTN(#): 1 x RJ11
Wireless: Built-in Wi-Fi; 2 x RS232 COM, 2 x USB 2.0 Host
Multi-view 2-view
Bandwidth IP: 64 kbit/s to 8 Mbit/s
Dimensions
Codec: 435 mm x 265.5 mm x 72.5 mm
Net weight: 3.9 kg
Electrical
Working voltage: 100V to 240V AC
Working frequency: 50 Hz to 60 Hz
Power consumption: 60W